Eduskuntavaalit 2019

Suomen 38. eduskuntavaalit järjestetään sunnuntaina 14. huhtikuuta 2019 ja niissä valitaan kansanedustajat eduskuntaan vaalikaudelle 2019–2023. Ennakkoäänestys kotimaassa 3. – 9.4, ennakkoäänestys ulkomailla 3. – 6.4.

Savo-Karjalan vaalipiiristä valitaan yhteensä 15 kansanedustajaa. Vasemmistoliiton ehdokkaista yhdeksän (9) tulee Pohjois-Savosta ja kuusi (6) Pohjois-Karjalasta. Ehdokkaista kahdeksan (8) on miestä ja seitsemän (7) naista. Ehdokkaiden keski-ikä on 47 vuotta ja kaksi ehdokasta on alle 30-vuotiaita.

Vasemmistoliitto tavoittelee Savo-Karjalasta vaalivoittoa, yli kymmenen prosenttiyksikön kannatusta ja kahta kansanedustajapaikkaa.

Vasemmistoliiton eduskuntavaaliehdokkaat Savo-Karjalan vaalipiiriin:

Alia Dannenberg aliadannenberg(at)gmail.com 
Marko Haakana markojhaakana(at)gmail.com
Anni Järvinen anni(at)annijarvinen.net
Rauno Jääskeläinen rauno.jaaskelainen(at)suomenaluetieto.fi
Anne Keronen ankeronen(at)gmail.com 
Kaisa Korhonen kaisa.korhonen(at)leppavirta.fi 
Sakari Laitinen Seikra(at)mbnet.fi 
Laura Meriluoto laura.meriluoto(at)kuopio.fi 
Marjaana Mikkonen posti(at)musicdance.fi
Rauno Pikkarainen rauno.pikkarainen(at)gmail.com
Juha Pitkänen pitkanenjunnu(at)gmail.com
Kirsti Puurunen kirsti.puurunen(at)suomi24.fi
Antti Saarelainen antti(at)anttisaarelainen.net
Matti Semi matti.semi(at)pp.inet.fi
Markku Tanskanen werne.tanskanen(at)live.fi